Milešovka – královna Českého středohoří

Milešovka dosahuje nadmořské výšky 837 m.n.m. a jako jediná hora v Českém středohoří přesahuje hranici 800 m.n.m. Někdy bývá v předkladu nazývána jako „hromová hora“, což je přízvisko dosti výstižné. Milešovka je totiž největrnějším místem v Čechách a místem s nejvyšším výskytem bouřek.

Cesta na vrchol nicméně vede převážně lesem, takže z větru strach mít nemusíte. Horu lze zdolat hned několika cestami, přičemž trasa z Bílky je považována za nejpohodlnější variantu, která by Vám při pohodovém tempu neměla zabrat víc než 1 hodinu. Každá z tras je ovšem poměrně strmá a kamenitá, dobrá obuv je tedy žádoucí. Cestu vám pak zpříjemní krásná okolní příroda, v létě pak množství kvetoucích rostlin a poletujících motýlů a doslova sladkou odměnou je pak nabízející se výhled z vrcholu Hory.

Na vrcholu se nachází 18 m vysoká rozhledna, meteorologická stanice a stálé pracoviště Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Občerstvit se pak můžete na horské chatě a pro všechny případy je zde zřízena i nouzová nocležna.

Cesta přátelství

Cestu přátelství tvoří čtrnáct volně přístupných kamenných soch, rozmístěných v okolí obce Bílka v bezprostřední blízkosti naší usedlosti a je výrazem a odkazem Českoněmeckého přátelství. Soubor soch vznikl v návaznosti na zbudování kaple svatého Václava, která se nachází přímo přen naší usedlostí. Sochy jsou rozmístěny podél tří cest a sbíhají se právě u kaple svatého Václava. Autory soch je čtrnáct sochařů z České republiky a Německa. Sochy vznikly v lomu Schulte v Německu a v Bílce a jejím okolí byly instalovány v roce 2002 za podpory Českoněmeckého fondu budoucnosti.

Zřícenina hradu Ostrý u Milešova

Torzo hradu Ostrý se nachází nedaleko Milešovky a je tak ideálním cílem delší procházky z naší usedlosti. Vrchol je opravdu velice romantické místo s výhledem do všech světových stran. Na vrcholku se nachází přírodní ohniště, takže s sebou nezapomeňte vzít buřty. Pod hradem, v nedaleké obci Kocourov, se nachází velice příjemné restaurační zařízení s celoročním provozem a kvalitní kuchyní.

Lovoš

Vrchol hory Lovoš má sice nadmořskou výšku „jen“ 573 m.n.m., ale jeho relativní nadmořská výška je třetí nejvyšší v Českém středohoří. Výšlap na Lovoš je nicméně vhodný i pro rodiny s kočárky. Na vrcholu Lovoše se jako na jednom z mála kopců v Českém středohoří nachází turistická chata, která nabízí turistům občerstvení.

Boreč

Vrch Boreč je zcela unikátní kopec se specifickými mikroklimatickými poměry v důsledku kterých na některých jeho částech neklesne teplota pod bod mrazu. Tento ojedinělý jev je způsoben strukturou skalních puklin, ve kterých proudí teplý vzduch. Rozdíl teplot unikajícího vzduchu vůči okolnímu prostředí může být až 20 °C. Toto zapříčinilo výskyt zvlášť chráněných druhů rostlin (např. koniklec otevřený (Pulsatilla patens), hvozdík pyšný (Dianthus superbus), kosatec bezlistý (Iris aphylla), řeřišničník skalní (Cardaminopsis petraea), pomněnka úzkolistá (Myosotis stenophylla) a dřín obecný (Cornus mas).

Rozhledna Elektrárna Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Vrch Boreč je zcela unikátní kopec se specifickými mikroklimatickými poměry v důsledku, kterých na některých jeho částech neklesne teplota pod bod mrazu. Tento ojedinělý jev je způsoben strukturou unikátních skalních puklin, ve kterých proudí teplý vzduch. Rozdíl teplot unikajícího vzduchu vůči okolnímu prostředí může být až 20 °C. Toto celá zapříčinilo výskyt zvlášť chráněných druhů rostlin (např. koniklec otevřený (Pulsatilla patens), hvozdík pyšný (Dianthus superbus), kosatec bezlistý (Iris aphylla), řeřišničník skalní (Cardaminopsis petraea), pomněnka úzkolistá (Myosotis stenophylla) a dřín obecný (Cornus mas).

Rozhledna Elektrárna Ledvice – nejvyšší rozhledna v České republice

Výlet skoro až do oblak můžete nalézt v nově vybudované rozhledně na vrcholu chladírenské věže v areálu elektrárny v nedalekých Ledvicích. Prosklená vyhlídka se nachází ve výšce 144 metrů a je tak vůbec nejvyšší rozhlednou na území České republiky. V prostorách elektrárny se nachází třípatrové infocentrum s interaktivními modely ze světa energetiky.

Muzeum českého granátu a čokolatérie v Třebenicích

Okolí Třebenic patří mezi největší naleziště českého granátu, typicky tmavočerveného polodrahokamu, který se z nitra země dostal díky sopečné činnosti na její povrch. V Třebenickém muzeu pak najdete rozsáhlou expozici a výstavu těchto českých nerostů ale i šperků a informací o jejich těžbě. Pokud nejste vy nebo některý člen vaší výpravy fandou nerostů, pak jistě uvítáte možnost ochutnat výbornou čokoládu v nedaleké čokolatérii na Paříkovo náměstí v Třebenicích.

Botanická zahrada Teplice

Botanická zahrada v Teplicích je považována za jednu z nejkrásnějších nejmodernějších botanických zahrad, ve kterém naleznete vědecké sbírky rostlin z celého světa. Botanickou zahradu v Teplicích tvoří kromě venkovní části zejm. výstavní skleníkový areál, který je rozdělen do čtyř klimatických částí: xerický, tropický, subtropický a skalničkový skleník (který je jediný v České republice). Botanická zahrada je přístupná celoročně.

Thermalium Lázně Teplice

Nově vybudovaný termální komplex je nejexkluzivnější a nejteplejší v České republice. Kromě dvou termálních bazénů s různou teplotou vody lze naleznete i saunový svět. Kromě toho můžete využít individuální lázeňské procedury a masáže, a to za velice přátelské ceny.

Aquacentrum Teplice

Nově zrekonstruované teplické aquacentrum nabízí kromě venkovních bazénů i Dětský svět s moderními atrakcemi, 25 m plavecký bazén a saunový svět. Voda v bazénech dosahuje obvyklé velice příjemně teploty 33° (kromě plaveckého bazénu) a pochází z termálních pramenů. Tobogán, divoká řeka, masážní lavice, skluzavka, houpací jeskyně, chrliče vody, ale i squashové kurty, fitness, to vše naleznete v prostorách Aquacentra Teplice.

Jezero Most a Milada

Zatopené lomy Chabařovice (jezero Milada) a Ležáky (jezero Most), každé na ploše převyšující několik set hektarů plochy, poskytují pro své návštěvníky celoroční vyžití a nabízejí domov pro rozmanitou faunu a flóru a jsou významnými zimovišti ptáků ze širokého okolí. Obě jezera prochází dynamickým rozvojem a jsou vhodná jak k pasivní, tak aktivní rekreaci.

Tiské stěny

V malebné krajině Tiských skal si budete připadat jak v pohádce. Pískovcové útvary všemožných velikostí a tvarů leží CHKA Labské pískovce a jsou rájem turistů, cyklistů a horolezců.